Question
A man is running at a speed of 20 m/s in the same
direction as a train. The train passes the man completely in 9 seconds. If the train's speed is 144 km/h, determine the time it will take for the train to cross a bridge that is 120 meters long.Solution
ATQ,
Let the length of the train be 'L' metres, Given, speed of the train = 144 km/hr = 144 X (5/18) = 40 m/sec So, the relative speed of train w.r.t the man = 40 - 20 = 20 m/sec ATQ, (L/20) = 9 So, 'L' = 180 metres Therefore, time taken by the train to cross a bridge of 120 meters: = {(180 + 120) /40} = 7.5 secondsÂ
Which of the following statements is not Correct?
The Headquarters of the World’s largest association of Football, International Federation of Football Association (FIFA) is in
Originally there were a group of 16 temples belonging to the Gupta period in Adi Badri Dham, how many temples are there at present?
Which among the following matches of islands and their location is incorrect?
Pullampara is now the first fully digital literate panchayat in India. It is in which state?
Which of the following metals is naturally found in its pure state in nature?
The 2025 Asian Youth Para Games will be hosted in _____________.
Which country is set to become the first foreign buyer of India’s Akash-1S air defense missile system?
Who is heading the MSME(Micro, Small and Medium Enterprises)?
Who among the following coined the term Vitamin?