Question
A wholesaler mark up his good such that he can gain 8%
profit after giving 10% discount to his customers. One particular customer availed a discount of 12% only. If the profit earned by the trader from this cutomer is Rs. 50.4, then, what is the cost price of the good?Solution
Let the CP be Rs. 100 Then, SP = 100 + 8 = Rs. 108 MP = (108 x 100)/ 90 = 120 New SP = 120 x 88/100 = 105.6 Profit = 105.6 – 100 = 5.6 Now, 5.6 ≡ Rs.100 50.4 ≡ 100 x 50.4/ 5.6 = 900
The cost price of article A and B is Rs. ‘X’ and Rs. (X + 900), respectively. Article A is sold at 20% profit while article B is sold at 10%...
Ratio of the cost price of article βAβ to βBβ is 2:5, respectively. Article βAβ is marked up by 28% above its cost price and then sold at a ...
The sum of the cost prices of two articles, 'G' and 'H', is Rs. 600. Both articles are marked up by 55%, whereas the marked price of article 'H' is Rs. ...
Meera purchased 10 dozens of apples, which cost Rs. 90 per dozen. She sold 6 dozens of apples at Rs. 108 per dozen. At what rate per dozen did she sell ...
Neha purchased a bicycle for Rs. 8,000 and sold it to Heena, making a profit of 12%. Heena then spent Rs. 640 on repairs and sold the bicycle to Tina, e...
A shopkeeper sold an article after offering two successive discounts of 21% and 25%, respectively. The marked price of the article is Rs. 2300. If the c...
The marked price of a blender is Rs. 800. The shopkeeper sold the blender at a 15% discount and earned a profit of Rs. 120. If the cost price of a juice...
Train X running at a speed of 30 km/hr crosses train Y in 16 seconds. Find the speed of train Y (in km/hr), if the sum of the length of train X and Y is...
A purchased an article for Rs 3500. She sold the article at 12% profit. She then added Rs 500 to the amount received and purchased a purse such t...
- A shopkeeper gave two successive discounts on an item after the item was marked up 75%. After selling the item at Rs.756 profit percent earned is 18.125%. ...