Question
A shopkeeper bought 50 shirts at ₹400 each. He marked
each shirt 40% above cost price. During a sale, he offered a discount of 20% on the marked price and sold 80% of the shirts. The remaining shirts were sold later at a discount of 10% on the marked price. What was his overall profit percentage on the whole lot?Solution
ATQ, Total cost price = 50 × 400 = ₹20,000 Marked Price per shirt = 400 × 1.4 = ₹560 First sale: 40 shirts at 20% discount → SP₁ = 560 × 0.8 = 448 Revenue₁ = 40 × 448 = 17,920 Remaining: 10 shirts at 10% discount → SP₂ = 560 × 0.9 = 504 Revenue₂ = 10 × 504 = 5,040 Total revenue = 17,920 + 5,040 = ₹22,960 Profit = 22,960 – 20,000 = 2,960 Profit% = (2960 / 20000) × 100 = 14.8%.
A, B and C finish a work in 10, 20 and 30 days. A work first day and B second day and C third day thus they work alternatively. They are given 800 Rs. W...
A man invested a sum of money at compound interest. It amounted to Rs. 2420 in 2 years and to Rs. 2662 in 3 years. Find the sum.
If '+' means '-', '-' means '+', '×' means '÷', and '÷' means '×', then the value of 42 – 12 × 3 + 8 ÷ 2 + ...
160 cycles were sold for Rs.524,000 resulting in a loss of 10%. What was the cost price of a cycle (in Rs.)? (rounded off to the nearest rupee)
The greater of the two numbers whose product is 900 and sum exceeds their difference by 30 is

3,000 ___ 15 ___ 4 ___ (20)² ___ 20 = 32,200
The daily wages of A and B respectively are Rs.3.50 and 2.50. When A finishes a certain work, he gets a total wage of Rs. 63. When B does the same work,...
Two men and 7 women can complete a work in 28 days whereas 6 men and 16 women can do the same work in 11 days. In how many days can 7 men complete the s...
Due to 25% fall in the rate of eggs, one can buy 2 dozen eggs more than before by investing Rs.162. Then the original rate per dozen of the eggs is