Question
A watch is purchased for Rs. 4200 and Rs. 300 is spent
on its repair. The watch is then marked 20% above its effective cost price and then sold for Rs. 4950 after offering some discount. Find the discount offered.Solution
Effective cost price of the watch = 4200 + 300 = Rs. 4500 Marked price of the watch = 120% of 4500
= 1.2 × 4500 = Rs. 5400 Discount offered = 5400 − 4950 = Rs. 450
When was the Lucknow Metro Rail Corporation Limited was formed?
 Coca Cola has signed up which of the following Indian athletes for the promotion of its Limca Sportz Promotion?
What is the total foreign direct investment outflow from India in July 2024, according to the Finance Ministry data?
Which of the following statements is/are NOT TRUE with respect to the data been released in Reserve Bank of India’s report State Finances: A Study of ...
Which of the following organisations has been declared as the 12th Maharatna company?
LPG is a mixture of ________Â
Ustad Bismillah Khan is associated with which musical instrument?
Which of the following district is the Most eastern district of Uttar Pradesh?
Who is elected as the new President of Somalia?
Who was the winner of Asian Kabaddi Championship under 23?