Question
A trader buys 75 shirts and recovers the cost price
after selling 50 of them. He sells the remaining 25 shirts at a profit of 40% and earns Rs. 600 as profit on them. What is the total selling price of the 75 shirts?Solution
Let the cost price per shirt be Rs. x.
Total CP = 75x.
SP of 50 shirts = 75x.
Profit on remaining 25 shirts = 40%.
So, 25x × 0.4 = 600
10x = 600 ⇒ x = Rs. 60
Total SP = 75x + 1.4 × 25x
= 75 × 60 + 1.4 × 25 × 60
= 4,500 + 2,100 = Rs. 6,600
What happens if a bank is called upon to honor its obligations under a guarantee or L/C on behalf of directors?
In recognition of an institution completing 25 years of providing credit support to Micro and Small Enterprises, a commemorative postage stamp was relea...
Which act governs the resolution of distressed assets through insolvency proceedings in India?
Determine the Economic Batch Quantity (EBQ) for the following data:
Annual requirement of parts: 36,000 units
Inventory holding cost: 20% ...
Which of the following is not a part of the Tier 1 Capital of a bank?
How does factoring differ from bill discounting as a method of financing for MSMEs?   Â
What is the subsidy provided to a micro enterprise for ZED Certification so as to encourage and enable MSMEs for manufacturing of quality products using...
As per the revised review of regulatory framework for Housing finance companies (HFCs), HFCs accepting public deposits must obtain a credit rating at le...
Bharatmala is one of the major initiatives of the Government to take the nation towards sustainable and high economic growth. Which of the following co...
In light of recent regulations, how has the SEBI circular amended the handling and distribution of securities to clients by brokers? The new directive a...