Question
After selling 30 kg of sugar, Mohan suffered a loss equal
to selling price of 12 kg of sugar. If he purchased the total sugar for Rs. 924, then find the selling price of per kg of the sugar.Solution
Let the selling price of the sugar be Rs. x/kg.
Therefore, loss = Rs. 12x.
According to the question,
12x = 924 – 30x (Since, loss = cost price – selling price)
Or, 42x = 924
Or, x = 22
Therefore, selling price of each kg of sugar = Rs. 22
In a symbolic language, ‘surat is a hot place' is written as 'a hot is place surat' and 'water vapour to air here', as 'to air vapour here water', the...
How many persons attend the seminar between the one who uses BMW and U?
Who lives in Paharganj?
Who among the following person stays on flat no. 2 of floor no. 5?
Who among the following likes Banana fruit?
____ is kept on the eighth position?
Choose the odd one out.
How many persons live between V and W?
Six boxes M, N, P, O, L and Q are kept one above another. The bottommost box is numbered as 1 and the topmost box is numbered as 6. M is three boxes bel...
_____ lives on _____ floor.