Question
A vendor claims to sell rice at a 20% profit but uses a
fake weight instead of 1 kg. If his actual profit percentage is 50%, how much rice is he saving if he says he sold 4.5 kg?Solution
ATQ, Let the cost price of 1,000 gm rice be Rs. 1,000C Claimed selling price of 1,000 gm rice = 1.2 × 1,000C = Rs. 1,200C Cost price of ‘X’ gm rice = Rs. CX Overall profit earned = Rs. (1,200C – CX) So, (1,200 – X) ÷ X = 0.50 ⇒ 1.50X = 1,200 ⇒ X = 1,200 / 1.5 ⇒ X = 800 Quantity of rice saved per kg = 1,000 – 800 = 200 gm Required quantity = 4.5 × 200 = 900 gm
Percent of Nitrogen content present in Calcium nitrate and Calcium Ammonium Nitrate respectively is:
Apna Khet Apna Kaam is the scheme of under MGNREGA which state?
The following is not a characteristic of land
Colostrum is
What is the nitrogen-providing form of urea in plants?
INM comprises ofÂ
Dominant clay mineral present in red soil is
During drying, some parts of the wood may dry rapidly while some may not. Because of this, improper drying shrinkage of wood occurs, that results in th...
Fat in milk is present in:
Which method of training system is commonly used in Aonla?