Question
A gadget was priced 75% higher than its actual cost and
then sold with a discount of Rs. 525. If it was sold for Rs. 1225, determine its cost price.Solution
ATQ,
Marked price of the gadget = 1225 + 525 = Rs. 1750 Cost price of the gadget = 1750 / 1.75 = Rs. 1000
16(17/23)Â + 11(15/46)Â - 15(17/25) =? - 19(13/23)
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
20.02% of (95.96 × 104.01 – 56.02 × 64.04) – ? = 12.02 × 39.96 + 103.03Â
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
11.89 × 2.10 × 4.98 × 4.03 ÷ 7.98 of 15.03 = ?
A bag contains red, green, and blue balls, with a total of 16 balls. The probability of drawing two blue balls in one draw is 3/8. How many blue balls a...
What approximate value should come in the place of (?) in the following questions?
9.9 * [? – (4.9 * √576 ÷ 7.80)] = 950.05
(660.05) ÷ 120.04% of (55.022/2.24) = (? ÷ 10.02)
(?)2 + 4.113 = 24.92 – 32.03Â