Question
The total cost price of three shirts in different
colors—black, blue, and green—is ₹380. The price of the blue shirt is ₹20 more than the green shirt and ₹40 less than the black shirt. If the black and blue shirts are sold at a 25% loss and the green shirt is sold at a 30% profit, determine the total selling price of all three shirts.Solution
ATQ,
Let the cost price of blue shirt be Rs. 'x' So, cost price of black shirt = Rs. (x + 40) And, cost price of green shirt = Rs. (x - 20) ATQ, Or, x + x + 40 + x - 20 = 380 Or, 3x + 20 = 380 Or, 3x = 360 So, 'x' = 120 So, sum of selling prices of black and blue shirt = (x + x + 40) × 0.75 = 1.5x + 30 = (1.5 × 120 + 30) = Rs. 210 Selling price of green shirt = 1.3 × (x - 20) = 1.3 × (120 - 20) = Rs. 130 Therefore, total selling price= 130 + 210 = Rs. 340
How is E related to H?
How is P related to Q?
Answer the questions based on the information given below.
There are six members F, G, H, I, J and K in the family of three generations. No sin...
R is the mother of T and V is the son of D. G is the brother of R. If T is the sister of V, how is D related to G?
A is the son-in-law of P and is the brother-in-law of T who is the brother of V. V is the daughter of P. How is T related to P?
How is Q related to O?
Answer the questions based on the information given below.
Six persons M, N, O, P, Q and R live in a family of three generations. M is married ...
Answer the questions based on the information given below.
Nine persons Q, R, S, T, U, V, W, Y and Z live in a family of three generations. V...
Which of the following statements is definitely true?
Answer the questions based on the information given below.
There are seven persons- D, E, F, G, H, I, and J, in a family, which consist of thre...