Question
The combined cost price of a TV and a wall clock
averages Rs. 4,825. The TV is marked up by 35% above its cost price but sold after a discount of Rs. 180. Meanwhile, the wall clock is sold at a 26% loss. The total profit from both transactions is Rs. 2,435. Determine the cost price of the TV.Solution
Sum of cost price of the T.V. and the wall clock = 4825 X 2 = Rs. 9,650 Let the cost price of the T.V. = Rs. '100x' Then, cost price of the wall clock = Rs. (9650 - 100x) Selling price of the T.V. = 100x 1.35 - 180 = Rs. (135x - 180) Selling price of the wall clock = (9650 - 100x) X 0.74 = Rs. (7141 - 74x) According to the question, 7141 - 74x + (135x - 180) = 9650 + 2435 Or, 61x + 6961 = 12085 So, x = 5124 ÷ 61 = 84 So, cost price of the T.V. = 84 X 100 = Rs. 8,400Â
When was the Government e-Marketplace (GeM) launched in India?
The primary function of a 'Registrar and Transfer Agent (RTA)' is to:
AEPS stands for ______________.
Which of the following is shown under investing activities in the cash flow statement ?
A company pays insurance premium of ₹24,000 for 12 months in advance in March 2025 for the period January 2025 to December 2025. The accountant record...
With respect to AS 12 (Accounting for Government grants), which of the following statement is incorrect?
According to The Companies Act, 2013 ‘Government Company’ means any company in which not less than ________ of the paid-up share capital is held by ...
As per AS-13, Long Term Investments are carried in the balance sheet at what value?
Donations made to the PM CARES Fund are eligible for deduction under which section of the Income Tax Act?
The 'Revenue Recognition' principle requires that revenue should be recognized when: