Question
Sundar bought 400 books for a total cost of Rs. 40,000.
If 10% of the books are damaged due to rain, and 33β % of the remaining books are sold at the marked price, while the rest are sold at a 20% discount on the marked price, and the ratio of marked price to cost price is 2:1, what is the profit percentage earned by Sundar?Solution
CP of one book = 40000/400 = Rs.100 MP of book = 100 * 2/1 = 200 10% of books are damaged = 10/100 * 400 = 40 Remaining book = 400 β 40 = 360 33(1/3) % of the book = 360 * 100/300 = 120 SP of book sold at MP = 120 * 200 = 24000 Remaining book = 400 β 40 β 120 = 240 SP of 240 books at 20% discount = 240 * 200 * 80/100 = 38400 Total SP = 38400 + 24000 = 62400 Required percentage = (62400 β 40000)/40000 * 100 = 56%
A man can row boat at 9 kmph in still water. If the velocity of the current is 6 kmph and he takes 2 hour to row to a place and come back, how far is th...
The speed of a boat in still water is 35 km/hr. If the boat covers 150 km in upstream in 5 hours, then find the time taken by the boat to travel 200 km ...
A boat can cover 170 km in downstream in 2 hours and 145 km in upstream in 5 hours. Find the speed of boat in still water.
The speed of the stream is 20 km/h. Boat βAβ covers 120 km distance against the stream in 6 hours and boat βBβ covers 120 km distance against th...
A boat takes 28 hours for travelling downstream from point A to point B and coming back to point C midway between A and B. If the velocity of the stream...
A motorboat covers 600 km downstream in 25 hours. If it can cover 240 km in still water in 12 hours, then find the time taken by the boat to cover 840 ...
A boat takes 7 hours to cover 259 km upstream and 9 hours to cover 477 km downstream. Find the time taken by the boat to cover 602 km upstream and 605 k...
The current age of 'N' is 25% more than the current age of 'M'. The present age of 'P' is the average of the present ages of 'M' and 'N'. Three years fr...
A motorboat completes 36 km upstream and 96 km downstream together in 7 hours. If its speed in still water is 12 km/h more than the stream, determine th...
Speed of a boat in still water to speed of boat in upstream is 11: 9. If the boat can travel 260 km in downstream in 10 hours, then find the time taken ...