Start learning 50% faster. Sign in now
CP of one book = 40000/400 = Rs.100 MP of book = 100 * 2/1 = 200 10% of books are damaged = 10/100 * 400 = 40 Remaining book = 400 – 40 = 360 33(1/3) % of the book = 360 * 100/300 = 120 SP of book sold at MP = 120 * 200 = 24000 Remaining book = 400 – 40 – 120 = 240 SP of 240 books at 20% discount = 240 * 200 * 80/100 = 38400 Total SP = 38400 + 24000 = 62400 Required percentage = (62400 – 40000)/40000 * 100 = 56%
Market imperfections of a country are reflected in___________.
Ricky Kej has won a Grammy Award for the album 'Divine Tides' Recently. It was his___ grammy award?
What is the difference between Nominal GDP and Real GDP?
In the context of economy, sterilization by RBI refers to:
According to the Employees’ compensation act, 1923 If the claimed compensation amount is less than Rs. 3000, the appeal can be made to?
General sales tax is a form of:
...India was ranked at which place in US Chamber's Intellectual Property Index?
Which of the following is correct regarding Giffen goods?
What does IBBI stands for?
Which sector involves the direct use of natural resources?