Question
Sundar bought 400 books for a total cost of Rs. 40,000.
If 10% of the books are damaged due to rain, and 33β % of the remaining books are sold at the marked price, while the rest are sold at a 20% discount on the marked price, and the ratio of marked price to cost price is 2:1, what is the profit percentage earned by Sundar?Solution
CP of one book = 40000/400 = Rs.100 MP of book = 100 * 2/1 = 200 10% of books are damaged = 10/100 * 400 = 40 Remaining book = 400 β 40 = 360 33(1/3) % of the book = 360 * 100/300 = 120 SP of book sold at MP = 120 * 200 = 24000 Remaining book = 400 β 40 β 120 = 240 SP of 240 books at 20% discount = 240 * 200 * 80/100 = 38400 Total SP = 38400 + 24000 = 62400 Required percentage = (62400 β 40000)/40000 * 100 = 56%
Identify the correctly matched pair:
Which of the following controls/control the growth of bollworms ?Β
Which enzyme is correctly paired with its function?
The fluid part of blood after removal of corpuscles is known as:
Which organism does not fit into the cell theory?
What is the term for the rhythmic contraction of the muscle lining of the canal to push food along the gut?
Which of the following hormones is responsible for ovulation?
In which ecosystem is the biomass of primary consumers greater than that of producers?
How many histone proteins are present in a nucleosome core?
The study of tissues is called: