Question
A person named 'X' purchased a
mobile phone and a headphone. He sells the mobile phone at a 20% profit and the headphone at a 10% profit. However, if he were to sell the mobile phone at a 25% profit and the headphone at a 20% profit instead, his total profit would increase by ₹550. What is the ratio of the cost price of the mobile phone to that of the headphone?Solution
ATQ, Let the cost price of the mobile = 'm' And the cost price of the Headphone = 'h' m × 125/100 + h × 120/100 – (m × 120/100 + h × 110/100) = 550 5m+10h = 55000 m + 2h = 11000
Choose the missing term.
R, U, X, A, D,?
16, 20, 47, 63, 188, ?
?, 15, 45, 225, 1575, 14175
What value should come in the place of (?) in the following number series?
64, 80, 104, ?, 176, 224
17, 9, ?, 13.5, 25, 65
5, 6, 14, 45, ?, 925
16, 16, 32, 96, ?, 1920
36, 72, 47, 63, ?, 58
137, 130, ?, 95, 67, 32
244, 179, 129, 92, 66, ?