Question
A manufacturer sells an article to a wholesaler at a
profit of 20%. The wholesaler sells it to a retailer at a profit of 25%, and the retailer sells it to a customer at a profit of 30%. If the customer pays rupees 975 for the article, what was the cost price for the retailer?Solution
Let the cost price for the manufacturer be 100x Selling price for the manufacturer = 100x Γ 1.2 = 120x Selling price for the wholesaler = 120x Γ 1.25 = 150x Selling price for the retailer = 1.5x Γ 1.3 = 195x Given 195x = 975 x = 5 cost price for the retailer = Selling price for the wholesaler = 150x = 750
- What will happen if an object is launched into space at a speed of 8 km/sec?
What is the name of the bilateral air force exercise conducted between India and Oman in September 2024?
Which of the following statements is/are incorrect?
1. The interest rate for the Public Provident Fund (PPF) is 8.2% per annum.
2. Deposit...
Which country's National Assembly has appointed the country's top security official To Lam as its new President?
Consider the following pairs
QRSAM β 3 to 30 kms
VSHORADS β upto 6 kms
DEW β upto 3 kms
How many pairs is or are correctly matched?
- In which location was Eastern India's first astronomical observatory inaugurated in January 2025?
Which organization teamed up with Star Health to launch 'SUPER STAR', a modular long-term health insurance plan?
A Flight of Pigeons is a famous book written by ________.
Where is the Central Drug Research Institute located?
- In which Indian state is the Bharhut Stupa located?