Question
A bag of cost price of Rs. 6000 is marked up by a
certain percentage, and a discount percent of twice the markup percent is offered on it. If there is a loss of 15% in the transaction, then find the discount percent offered?Solution
ATQ, Selling price of the bag = 0.85 × 6000 = Rs. 5100 Let the markup percentage be x% and the discount percentage offered be 2x%. Therefore, Marked price = 6000 + x% of 6000 = Rs. (6000 + 60x) Discount = 2x% of (6000 + 60x) Therefore, selling price = 6000 + 60x – 120x = 5100 Or, x2 + 60x – 900 = 0 On solving, x = − 90 and 10 Therefore, Discount percentage = 2x = 20%.
Which of the following letter-clusters will replace the question mark (?) in the given series?
XI, EE, LB, SZ, ?
In the given options, select the option that will complete the format of the picture.Â
Identify the figure that completes the pattern.
In a certain code language, ‘ADVANCE’ is written as ‘VDAAECN’ and ‘BABYSIT’ is written as ‘BABYTIS’. How will ‘AFFABLE’ be written i...
161 is related to 23 following a certain logic. Following the same logic, 301 is related to 43. To which of the following is 427 related following the s...
Select the option that is related to the third term in the same way as the second term is related to the first term.
Electric Current : Electric ...
Given below is a statement followed by some conclusions. You have to take the given statement to be true even if it seems to be at variance with the co...
In the following question below are given some statements followed by some conclusions based on those statements. Taking the given statements to be tru...
A ladder is resting on the ground with the top end in contact with the top of a wall of a height of 12 metres. If the length of the ladder is 13 metres,...
If 16 July 2001 is Monday, then what will be the day of the week on 23 December 2006?