Question
A vendor acquired a piece of clothing for Rs. βaβ
and marked it 160% above its cost price, and sold it after giving two successive discounts of 900 and 30%, respectively, and realized a profit of Rs. 7a/10. Find the marked price of the clothing.Solution
Let Cost Price (CP) = Rs. a Marked Price (MP) after 160% markup = CP + 160% of CP = a + 1.6a = 2.6a Selling Price (SP) after both discounts = 2.6a β 900 β 0.30 * (2.6a β 900) = 1.82a β 630 According to the problem, Profit earned = Rs. 7a/10. Therefore, SP = CP + Profit = a + 7a/10 = 17a/10 Or, 1.82a β 630 = 17a/10 Or, 1.2a = 6400 Or, a = 5250 Therefore, Marked price = 260% * 5250 = Rs 13,650 Β Β
Amit marked up an article of cost price Rs. 520 by certain percent and then sold it at discount of 20%. He suffered a loss of 10% in the whole transacti...
An article is marked at a price that is 42% higher than its cost price, and its marked price is Rs. 12,070. If a discount of 20% is offered on the marke...
Axe and Wye purchases the Bikes at same price and later on Zed purchase both the bikes at the same price of Rs. 72000. But the profit % of Axe was A% wh...
Suresh bought an old scooter at Rs. 12000 and he spent Rs. 3000 on its maintenance. He increased the price of scooter by 50% at the time of selling but ...
A trader bought an article for Rs. 1500 and marked it 25% above of its cost price. If he sold it after giving a discount of Rs. 30 then find the profit ...
The marked price of an article is Rs. 400 more than its cost price. The article is sold at 25% discount such that the seller earns a profit of Rs. 25. F...
A trader buys 75 shirts and recovers the cost price after selling 50 of them. He sells the remaining 25 shirts at a profit of 40% and earns Rs. 600 as p...
Profit percentage received on a product when sold for Rs. 500 is equal to the percentage loss incurred when the same product is sold for Rs. 300. Find t...
On purchase of articles worth βΉ10,000, a shopkeeper offers a flat discount of βΉ700 to his customers. Further, by shopping using a credit card, he gi...
A retailer sells two items, C and D. She makes a 15% profit on item C, which costs Rs. 2000. If the total profit from selling both items is 20%, then wh...