Question
Rani bought a refrigerator for 15,500 and sold it to
Sony at a loss of 12%. Sony spent 3,360 on its repairs and sold it to Roja at a price that would have given a profit of 20% to Rani. The percentage profit earned by Sony is closest to-Solution
CP of Soni = 15500 ×22/25  = 620 × 22 = 13640 Total CP after repairing = 13640 + 3360 =17000 SP of Soni = 15500 × 6/5= 18600 Profit% = 1600/17000 ×100% = 9.41%
A man invested Rs. 8,000 at simple interest of 'x%' p.a. and received Rs. 16,000 after 2 years. If he had invested Rs. 24,000 at simple interest of 'x%'...
The difference between the compound interest, compounded annually and simple interest on Rs. ‘P’ at the rate of 20% p.a. for 2 years, is Rs....
The difference between compound and simple interest on a sum of money for 2 years at 4% per annum is Rs. 728. The sum is:
- Ramesh invested Rs. 7,500 in scheme ‘X’ offering simple interest of 12% p.a. 3 years later, he reinvested the entire interest earned from scheme ‘X�...
A took a loan of Rs.5320 at simple interest of 20% p.a. and invested the same money in a scheme at simple interest of 30% p.a. Find the profit earned by...
The difference between the compound interest, compounded annually and simple interest on Rs. ‘P’ at the rate of 20% p.a. for 2 years, is Rs....
Vikram invested Rs. 2400 at R% p.a. simple interest for 4 years and Rs. 800 at (R + 9)% p.a. simple interest for 8 years. If the total interest earned e...
Simple interest received at the rate of 10% p.a. for 8 years on a principal amount of Rs. 4500 is twice of the simple interest received at 10% p.a. for ...
A man invested Rs.75000 in a fixed deposit scheme for 3 yrs at CI of 8% p.a. How much will a man get on maturity of the fixed deposit?Â
Rs. ‘P’ was invested in scheme A at the rate of 30% per annum on compound interest for 3 years. Rs. (P+9875) was invested in scheme B at the rate of...