Question
A shopkeeper sold an article after offering two
successive discounts of 19% and 20%, respectively. The marked price of the article is Rs. 1500. If the cost price of the article is 2000, then find the profit/loss percentage in the whole transaction.Solution
Marked price of the article = Rs. 1500 Selling price of the article = 1500 × 0.81 × 0.8 = Rs. 972 Cost price of the article = Rs. 972 So, loss percentage = [(2000 – 972)/2000] × 100 = 51.4%
36% of 640 – 12.5% of 352 + 25% of 640 = ? – 48% of 432
- Find the value of:
35% of [150% of (45 + 15) + 150] ÷ 75 × 80 What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
(30 × 5 + 20) × 2 = ?
115 ÷ 23 + 12 × 6 = ? + 16 - 35
17% of 250 + ? = 108
15% of 1800 + 22 = ?Â
46.2 × 8.4 × 3 + ? = 1200
What will come in place of the question mark (?) in the following expression?
40% of 150 – ?% of 80 = 25% of 400
The value of 42 ÷ 9 of 6 - [64 ÷  48 x 3 – 15 ÷ 8 x (11 – 17) ÷ 9] ÷ 14 is:
128 ÷ 22 × ? = 15% of 300 ÷ 9