Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 34 per roll.
He spent Rs. 650 on their transportation. He also paid 50 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 34) + 650 + (100 × 0.50) = 3400 + 650 + 50 = Rs. 4100 Selling price at 20% profit = 1.20 × 4100 = Rs. 4920 Therefore, selling price of each roll of paper = 4920/100 = Rs. 49.20
Which Indian institutions support the India International Bullion Exchange IFSC Limited (IIBX)?
Consider the following statements in regards to the Economic Survey of India 2022-23, chapter 11: External Sector
1.   India diversified i...
Which insurance company has become the second company to enter into the surety bonds business?
Consider the following statements in regards to the Economic Survey of India:
1.The final version of the Economic Survey is scrutinized by the Fi...
When was the idea of the Social Security Exchange floated in India?
The IFSC Banking Unit (IBU) can be established under which of the following?
Which of the following statements is/are not correct in regards to Fiscal management?
1.100 years interest free loans to states
2.Fiscal d...
Consider the following statements in regards to the Economic Survey of India 2022-23, chapter 8: Agriculture And Food Management
1.   315....
Anyone who wants to be a Depository Participant needs to be registered with:
When did GIFT City's first international exchange, India International Exchange, start its operation?