Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 34 per roll.
He spent Rs. 650 on their transportation. He also paid 50 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Γ 34) + 650 + (100 Γ 0.50) = 3400 + 650 + 50 = Rs. 4100 Selling price at 20% profit = 1.20 Γ 4100 = Rs. 4920 Therefore, selling price of each roll of paper = 4920/100 = Rs. 49.20
If βXβ is related to βWβ and βTβ is related to βSβ in a certain way, then βUβ is related to which of the following?
...How many persons sit between Y and the one who faces R?
How is U related to T?
Who sits opposite to F?
Five friends, P, Q, R, S and T are sitting in a row facing south. Q is sitting in the centre position. P is sitting at the west end. T and R are sitting...
How many persons are older than S?Β Β Β Β
If T sits third to the right of K then how many persons are sitting between T and N?
Who among the following person sits 2nd to the right of the one who sits opposite to S?
Who sits opposite to A?
How many persons sit between D and B, when counted from the left of D?