Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 33 per roll.
He spent Rs. 550 on their transportation. He also paid 30 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Ă— 33) + 550 + (100 Ă— 0.30) = 3300 + 550 + 30 = Rs. 3880 Selling price at 25% profit = 1.25 Ă— 3880 = Rs. 4850 Therefore, selling price of each roll of paper = 4850/100 = Rs. 48.50
Introducing a woman to his wife, a man said,” her sister’s mother is the only daughter of my maternal grandmother.” How is the man related to the...
If W is father of S, who is wife of K. K is the only son of J. K is the brother of M. Y is the mother of M's only sister P. I is the mother in law ...
How is C related to M?
I is the mother-in-law of J who is the sister-in-law of H. G is the father of H who is the only brother of K. G is married to I. How is I related to K?
Answer the following questions based on the information given below.
There are eight persons G, H, I, J, K, L, M and N in a family of three gen...
How is S related to E?
How is H related to T?
Which among the following option(s) is/are definitely true?
Answer the questions based on the information given below:
If A% means A is a male, B($) means B is a female.
A @ B means A and B are si...
How is R related to P?