Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 33 per roll.
He spent Rs. 550 on their transportation. He also paid 30 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 33) + 550 + (100 × 0.30) = 3300 + 550 + 30 = Rs. 3880 Selling price at 25% profit = 1.25 × 3880 = Rs. 4850 Therefore, selling price of each roll of paper = 4850/100 = Rs. 48.50
Every Saturday morning you like driving out to the apple orchard and purchasing right from the farmer. This purchasing form is considered:
Competition between very dissimilar types of retail outlets that carry some of the same kind of merchandise is referred to as:
All of the following are critical aspects that need to be included to ensure a social media strategy is successful, except:
Krish wants to buy a new HD TV and has begun talking with his friends to learn more about the various brands of high-definition big screen televisions a...
PixaBay allows consumers to download pictures for free or download it for a donation the consumer set themselves. This type of pricing is referred to as:
A diamond shop that only carries diamonds, could be best classified as a(n):
In comparison between face-to-face communications and telephone or e-mail communications, face-to-face has a ___________ level of media richness.
Which of the following explains a person's consistent behaviour or response to recurring situations?
Breadth of product line refers to ______ a store carries.
All of the below are considered basic techniques of exploratory research except: