Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 33 per roll.
He spent Rs. 550 on their transportation. He also paid 30 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 33) + 550 + (100 × 0.30) = 3300 + 550 + 30 = Rs. 3880 Selling price at 25% profit = 1.25 × 3880 = Rs. 4850 Therefore, selling price of each roll of paper = 4850/100 = Rs. 48.50
Three of the following four options are alike in a certain way based on the Alphabetical series. Which one among the following doesn’t belong to the g...
Find the odd one out
Four letter-clusters have been given out of which three are alike in some manner and one is different. Select the one that is different.
From the given alternatives, select the word that cannot be formed using the letters of the given word.
TRANSPARENCY
Select the word which does not belong to the same group from the given alternatives.
Three of the following four options are alike in a certain way based on the Alphabetical series. Which one among the following doesn’t belong to the g...
If in the number '673628352', 2 is added to all odd digits then how many pairs of digits are there in the new number which have as many digits between t...
Three of the following four triads are alike in a certain way as they are formed by performing same mathematical operations among themselves and thus fo...
Find the odd one out.
A, E, I, L, Q, U
Find the odd one outÂ