📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    âš¡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug âš¡ Enroll Now

    Question

    The cost price of 26 mangoes is Rs.210. Because of bad

    quality of mangoes, the shopkeeper has to sell mangoes at a loss that is equal to selling price of 4 mangoes. Find the price at which the mangoes were sold.
    A Rs.168 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.182 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.184 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.160 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the selling price of one mango be Rs. x So, the selling price of 26 mangoes = Rs.26x Now, => 26x = 210 – 4x => x = 7 Therefore the selling price of 26 mangoes = 26 × 7 = Rs.182

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call