📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    The cost price of 20 mangoes is Rs.120. Because of bad

    quality of mangoes, the shopkeeper has to sell mangoes at a loss that is equal to selling price of 4 mangoes. Find the price at which the mangoes were sold.
    A Rs.198 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.175 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.100 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.160 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the selling price of one mango be Rs. x So, the selling price of 20 mangoes = Rs.20x Now, => 20x = 120 – 4x => x = 5 Therefore the selling price of 20 mangoes = 20 × 5 = Rs.100

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call