Question
The cost price of 16 mangoes is Rs.240. Because of bad
quality of mangoes, the shopkeeper has to sell mangoes at a loss that is equal to selling price of 4 mangoes. Find the price at which the mangoes were sold.Solution
Let the selling price of one mango be Rs. x So, the selling price of 16 mangoes = Rs.16x Now, => 16x = 240 – 4x => x = 12 Therefore the selling price of 16 mangoes = 16 × 12 = Rs.192
For a group of Adult Learners a trainer provides information to enable them to understand the information for indicating acceptability or non-acceptabil...
Which of the following statements is/are correct regarding free and compulsory education in India?
How would you make your students independent?
Which assessment type is NOT related to teaching-learning process?
On which list is education in Indian Constitution?
Which one of the following is NOT a social-personal quality assessed under Continuous and Comprehensive Evaluation (CCE)?
______ is the quality of a good teacher.
Which among the following is different from the characteristics of a good test?
If you want to improve the ability to observe in children, which of the following would you recommend?
"Recall the face of the poorest and weakest man whom you may have seen, and ask yourself, if the step you contemplate is going to be of any use to him"....