Question
A Publisher published 2500 books for Rs. 175000. He gave
400 books free as samples to some books shops, besides he was able to sell 2/3rd of the remaining books at 15% discount, besides the remaining books for marked price. Find the Profit % of the publisher if he gives 20% discount of the total selling price to the salesman, if marked price of each Book is Rs. 200.Solution
Cost Price = 175000 Books = 2500 Less (Free samples) = 400 Remaining Books = 2100 2/3rd of 2100 = 1400 books Selling Price of One book after discount = 200 – Discount (15%) = 200 – 30 = 170 Selling Price = 1400 × 170 + 700 × 200 = 238000 + 140000 = 378000 Actual Selling Price = 378000 × 4/5 = 302400 Profit = Selling Price – Cost Price = 302400 – 175000 = 127400 Profit % = (127400/175000) × 100 = 72.8%
Which edition of FIH Men's Hockey World Cup 2023 hosted by Odisha, India?
Which of the following statements is/are incorrect?
-
The concept of Zero-Base Budgeting was introduced in ...
-
In this question, a statement is followed by two conclusions. Which of the two conclusions is/are true with respect to the statement?
Statement: ...
V.V. Giri National Labour Institute was established in?
In this question, a group of numbers/symbols is coded using letters as per the table given below and the conditions which follow. The correct combinatio...
Consider the following statements regarding PESA Act:
1. The state government may nominate members at all levels of Panchayats.
2. The nom...
Which of the following statement/s is/are correct regarding Pension Fund Regulatory and Development Authority?
I. �...
What does the term "average pay for the daily paid worker" stand for according to the "Industrial Disputes Act 1947"?
Time is taken by two trains running in opposite directions to cross a man standing on the platform in 25 seconds and 15 seconds respectively. It took 18...
Consider the following statements related to Mutual Delegation of Functions between center and state:
1. The President may, with the consent of...