Question
If a boat travels 15 km more in downstream than in
upstream in 3 hours and if the speed of the Boat in still water is 17 kmph. Find the distance travelled by boat in downstream in 6 hours?Solution
Difference in travelling distance in downstream and upstream in 1 hour is 5 km  Let the speed of upstream be x km/hr  Speed of downstream = x + 5 km/hr  speed of the Boat in still water = 17 km/hr  1/2 x (x + x + 5) = 17  2x + 5 = 34  x = 14.5 km/hr  Speed of downstream = 14.5 + 5 = 19.5 km/hr  Distance travelled in 6 hours = 19.5 x 6 = 117 km
Under Section 316(1) of the Bharatiya Nyaya Sanhita (BNS), 2023, what offense is committed by a person who, being entrusted with property or having domi...
What is the duration of copyright in published literary works?
Legal aid under the Act is available to:Â
Under the amended DSPE Act (via Section 26), the Director of CBI (DSPE) must have a minimum tenure of:
According to section 6 of the Specific Relief Act, 1963, if any person is disposed without his consent of immovable property otherwise then in due cour...
As per section 13A of the Payment of Wages Act, 1936 every register and record required to be maintained shall be preserved for a period of —
A and B are jointly tried for extortion. A makes a confessional statement in court admitting to the crime and also implicating B as his co-conspirator. ...
Computer software can be included under the definition of goods was held under which of the following cases?
Any question suggesting the answer which person putting wishes to receive is:
Which of the following best represents a core principle of natural justice in administrative law?