Question

    Some oranges were purchased at ₹150 per hundred and

    sold at ₹24 per dozen. It gave a gain of ₹1,000. How many oranges were purchased?
    A 3000 Correct Answer Incorrect Answer
    B 2500 Correct Answer Incorrect Answer
    C 1500 Correct Answer Incorrect Answer
    D 2000 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    SP per Orange =24/12 =2 per orange. Cost Price of per orange =150/100=1.5 per orange. Profit per orange =2-1.5 =0.5 per orange. Total orange =1000/0.5 =2000 orange.

    Practice Next