Question
Pipe A and Pipe B together can fill the tank in 15
hours. The capacity of the pipe A is 30% of the capacity of the pipe B. How much time will pipe B alone take to fill the tank.Solution
Capacity of the pipe A = 30/100 × Pipe B Pipe A /Pipe B = 3/10 Efficiency of pipe A = 3 units Efficiency of pipe B = 10 units Total work = 15 × (3+10) = 195 units Time taken by Pipe B to fill the tank = 195/10 = 19.5 hours
How many persons sit between J and E when counted from the left of J?
If D is second to the left of E then who sits immediate right of F?
Six persons J to O are sitting on a circular table at an equal distance from each other. All of them are facing towards the centre. J is sitting second ...
Five friends G, H, I, J and K are sitting in a straight line all facing in the north direction. G is sitting at one of the extreme ends. Three people ar...
Six persons- L, M, N, O, P, and Q sit along a circular table and face toward the centre of the table. L sits second to the right of P. Only one person s...
Who sits third to the left of T?
Who among the following person sit immediate right of T?
Which of the following pairs represent the people sitting at extreme end of the rows?
Six persons, L, N, P, R, T, V, sit along a linear row and face in the north direction. N sits second to the right of R. Two persons sit between N and T...
How many persons live between the floors on which G and D live?