Question
A person spends 12% of his income on rent and 20% of the
remaining income on entertainment. If the amount spent on rent is Rs. 4,800, then find the amount spent on entertainment.Solution
Let the income of the person be Rs. x.
Amount spent on rent = 0.12x = Rs. 4,800
Total income = 4,800 ÷ 0.12 = Rs. 40,000
Amount spent on entertainment = 0.20 × (0.88x) = 0.176x = 40,000 × 0.176 = Rs. 7,040
Which of the following personality type is considered to be goal-oriented?
The nature of Human resources are-
Which of the following theory of personality and organisation explains a persons’ development along a continuous break of an immaturity situation to ...
Self-Determination Theory is a theory of motivation and personality that addresses three universal, innate and psychological needs which are
I...
What does 'extraversion' as a personality type indicate?
Which of the following best describes a trait that is a pervasive characteristic of an individual and becomes the individual’s identity?
Which of the following will not be one of the determinants of personality of an individual?
If Jignesh has a Machiavellian personality, which of the following is true about him?
What is the maximum fee that an Investment Adviser (IA) is permitted to charge on assets held under a pre-existing distribution arrangement, when provid...
The Five-Factor Model of personality describes the core personality traits by the acronym ‘OCEAN’. Which personality trait does A stand for?
...