Question
The income of 'X' is 25% more than that of 'Y'. 'X' and 'Y'
save 30% and 15% of their incomes respectively. If the difference between their expenditures is Rs. 660, find the amount saved by 'X'.Solution
ATQ,
Let the income of 'Y' be Rs. '100n'
Income of 'X' = 1.25 × 100n = Rs. '125n'
Expenditure of 'X' = 0.7 × 125n = Rs. '87.5n'
Expenditure of 'Y' = 0.85 × 100n = Rs. '85n'
So, 87.5n - 85n = 660
Or, 2.5n = 660
Or, 'n' = 264
Savings of 'X' = 125n - 87.5n = 37.5n = 37.5 × 264 = Rs. 9,900
Which country won the bronze medal in the Badminton Asia Mixed Team Championship?
What is the primary objective of the Forex Correspondents Scheme introduced by the Reserve Bank of India?
As per RBI data, what was the total value of India’s external debt at the end of March 2025?
What does the crest of Project 15B stealth guided missile destroyer Yard 12706 (Imphal) unveiled by Raksha Mantri Rajnath Singh symbolize?
Which Indian state is planning to become a logistics and export hub through its 2025 Logistics Policy draft?
Which day is celebrated annually on 10th July to commemorate breakthroughs in Indian aquaculture?
The NITI Aayog intends to launch NDAP to deliver government data in a user-friendly manner, and to foster data-driven decision-making and research. What...
What is the main purpose of the Memorandum of Understanding (MoU) signed between the Ministry of Defence and the National Stock Exchange of India Limite...
What is the revised GDP growth forecast for India for FY 2025–26 as per the RBI Monetary Policy Report (October 2025)?
Who has been appointed as the new Director of Outer Space Affairs of the United Nations?