Question
Out of 840 students in a college, the proportion of boys
to girls is 3:4. In the midterm exam, 15% of boys and 10% of girls failed. How many students failed?Solution
ATQ,
Number of boys = (3/7) × 840 = 360
Number of girls = (4/7) × 840 = 480
Required number of students = 0.15 × 360 + 0.10 × 480 = 54 + 48 = 102
I. x2 - 20x + 96 = 0
II. y2 - 23y + 22 = 0
 If 4x = 40, 3y = 33, what is the value of 6x + 4y?
I. 5x² = 19x – 12
II. 5y² + 11y = 12
I. 63x2 + 148x + 77 = 0
II. 21y2 + 89y + 88 = 0
I. x2 - 5x - 14 = 0
II. y2 - 16y + 64 = 0
I. x2 + 11x + 30 = 0
II. y2 + 17y + 72 = 0
I. 2x2 + 12x + 18 = 0
II. 3y2 + 13y + 12 = 0
l). 2p² + 12p + 18 = 0Â
ll). 3q² + 13q + 12 = 0
Quantity I: The price of rice is decreased by 30%, by how much % the consumption is increase so that the expenditure will decreased by 10%?
Quant...
I. 22x² - 97x + 105 = 0
II. 35y² - 61y + 24 = 0