πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    Sonia earned Rs. 29000 every month and spent Rs. 21000. In

    the following year, her income went up by 13% and her expenditure increased by 6%. What is the percentage rise in her savings?
    A 25.55% Correct Answer Incorrect Answer
    B 17.33% Correct Answer Incorrect Answer
    C 62.45% Correct Answer Incorrect Answer
    D 31.38% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Initial savings = 29000 – 21000 = Rs. 8000

    New income = 1.13 Γ— 29000 = Rs. 32770

    New expenses = 1.06 Γ— 21000 = Rs. 22260

    New savings = 32770 – 22260 = Rs. 10510

    Percentage increase = [(10510 – 8000)/8000] Γ— 100 = 31.38%

    Practice Next
    ask-question