Question
Suman spends 60% of her salary and gets an additional
allowance of 15% every month. If her annual savings are Rs. 193200, find her monthly allowance. [Monthly income = salary + allowance]Solution
Let salary = Rs. x Allowance = 0.15x Monthly income = 1.15x Annual income = 12 × 1.15x = 13.8x Savings = 40% of 13.8x = 0.40 × 13.8x = 5.52x 5.52x = 193200 ⇒ x = 193200 / 5.52 = Rs. 35000 Allowance = 0.15 × 35000 = Rs. 5250
Simplify the following expression and find the final value:
(18 ÷ 6 of 2 + 7 of 5) ÷ 5
(1520 - 1350) ÷ (550 – 500) = ?
Simplify the following expressions and choose the correct option.
[540 ÷ (6 × 3) + 7.5 × 4] ÷ 3 = ?
(64/25)? × (125/512)?-1 = 5/8
52% of 400 + √(?) = 60% of 600 - 25% of 400
What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
(72 × 4 – 92) ÷ 14 = ?
32% of 450 + 60% of 150 = ? × 9

82.3 × 644.7 × 723.4 × 815.85 = 72?
961 × 4 ÷ 31 – 15% of 180 = ? – 73