Question
A shopkeeper sells two articles for Rs.3000 each. On
one, he gains 25%, and on the other, he loses 20%. What is the overall percentage gain or loss?Solution
Let the cost price of the first article be x. Selling price = x + 25% of x = 1.25x So, 1.25x = 3000 x = 3000/1.25 = Rs.2400 Let the cost price of the second article be y. Selling price = y - 20% of y = 0.8y So, 0.8y = 3000 y = 3000/0.8 = Rs.3750 Total cost price = 2400 + 3750 = Rs.6150 Total selling price = 3000 + 3000 = Rs.6000 Loss = 6150 - 6000 = Rs.150 Percentage loss = (150/6150) × 100 = 2.44%
A solution contains petrol and kerosene in a ratio of 3:5. 16 liters of the solution is replaced with petrol to make a ratio of 5:3. Find the original a...
In what ratio coffee at 265 Rs/kg should be mixed with the coffee at 305 Rs/kg so that after mixture its rate become 280 Rs/kg if the quantity of 1st ty...
In a Mixture, the ratio of Milk and Water is 7: 5. If 12 litre mixture drawn off and replace by 8 litre water then the ratio of Milk and Water become 1...
A sum of ₹4,360 was to be divided among A, B, C, and D in the ratio 3:4:5:8, but it was divided in the ratio 1/3:1/4:1/5:1/8. Was divided by mistake: ...
2Kg of sugar at Rs 20 per Kg is mixed with 3 Kg of 2nd type of sugar to get a mixture costing Rs 35 per Kg. Find the price of the costlier sugar ?
Cost of two types of pulses is Rs.25 and Rs, 30 per kg, respectively. If both the pulses are mixed together in the ratio 2:3, then what should be the pr...
The average of n numbers is 60. If each of 55% of the numbers is increased by 12 and each of the remaining numbers is decreased by 12, then the new aver...
Find the smallest number which when successively divided by 4, 7 and 5 will give the remainder 2, 1, 3.
Simplify the following expression:
The Jar contains only 8 litres of milk and the rest is water. A new mixture in which concentration of milk is 30%, is to be formed by replacing the Jar ...