Question
'T' spends 20% of his monthly income on education, 35%
on medical expenses, and 15% of the remaining amount on leisure activities. He saves the rest in a bank deposit that gives simple interest at a rate of 7% per annum. Find the amount 'T' will get at the end of the year if his spending on leisure activities is Rs. 750 per month.Solution
Let monthly income = Rs. 100b Spending on education = 100b Γ 0.2 = Rs. 20b Spending on medical expenses = 100b Γ 0.35 = Rs. 35b Spending on leisure activities = (100b β 20b β 35b) Γ 0.15 = Rs. 6.75b Savings = 100b β 20b β 35b β 6.75b = Rs. 38.25b Now, 6.75b = 750 Or, 38.25b = 4250 Total interest paid by the bank deposit: = P Γ r Γ t = 4250 Γ 7 Γ 1/100 = Rs. 297.50 Amount = 4250 + 297.50 = Rs. 4547.50
Which of the following types of virus, also known as spacefiller virus,infects a file using empty sections?
28, 52, 84, 124, 172, ?.
If a person invests βΉ50,000 in a scheme offering a compound interest of 5% per annum, calculate the total amount he will have after 3 years. Assume th...
A shopkeeper priced an article at 75% above its cost price and offered a 30% discount on it during the sale. Alternatively, if he had applied two consec...
Two circles of radii 8 cm and 3 cm have their centers 15 cm apart. What is the length of the common internal tangent?Β
A car travels from city A to city B at a speed of 60 miles per hour and returns to city A at a speed of 40 miles per hour. If the total round trip takes...
Which of the following software is also known as the end-user program?
Determine the single equivalent discount of two successive discounts of 12% each?