Question
Income of Ravi is Rs. 52,800, out of which he spent 35%
on daily expenses, 5% on phone bills and saves the rest. If his income is increased by 15% and he still saves the same, then what is the increase (in Rs.) in his overall expenses?Solution
ATQ, Total expenses of Ravi = 52,800 * (0.35 + 0.05) = 52,800 * 0.40 = Rs. 21,120 Therefore, savings of Ravi = 52,800 - 21,120 = Rs. 31,680 His increased income = 52,800 * 1.15 = Rs. 60,720 His new expenses = 60,720 - 31,680 = Rs. 29,040 Required increase in his expenses = 29,040 - 21,120 = Rs. 7,920
When trying to access a URL, the following message is displayed on the browser:
Server; Error 403.
What could be the reason for the ...Which routing protocol is commonly used within an autonomous system (AS) to determine the best path for data packets?
An object that represents a useful model of a problem domain is which type of abstraction?
Deleting top element of stack?
What is a primary key in the context of the ER model?
Which component in the CPU is responsible for fetching instructions from memory and incrementing the program counter?
Which concurrency control technique allows a transaction to read uncommitted data?
In a typical instruction pipeline, which stage is responsible for fetching the next instruction from memory?
In a 2-to-1 multiplexer, how many select lines are required to choose between two data inputs?
What is the main purpose of a parser in a compiler?