Question
Monthly income of A is Rs. 12000 and he saves 44% of his
monthly income. If monthly expenditure of A is decreased by 35% while his monthly savings is increased by 35% then find the increase or decrease in his monthly income.Solution
Monthly savings and expenditure of A initially is Rs. 5280 and Rs. 6720, respectively. Monthly expenditure of A now = 0.65 × 6720 = Rs. 7128 Monthly savings of A now = 1.35 × 5280 = Rs. 4368 Monthly income of A now = 7128 + 4368 = Rs. 11496 Desired percentage decrease = [(12000 – 11496)/12000] × 100 = 4.2%
I. x2 - 20x + 96 = 0
II. y2 - 23y + 22 = 0
 If 4x = 40, 3y = 33, what is the value of 6x + 4y?
I. 5x² = 19x – 12
II. 5y² + 11y = 12
I. 63x2 + 148x + 77 = 0
II. 21y2 + 89y + 88 = 0
I. x2 - 5x - 14 = 0
II. y2 - 16y + 64 = 0
I. x2 + 11x + 30 = 0
II. y2 + 17y + 72 = 0
I. 2x2 + 12x + 18 = 0
II. 3y2 + 13y + 12 = 0
l). 2p² + 12p + 18 = 0Â
ll). 3q² + 13q + 12 = 0
Quantity I: The price of rice is decreased by 30%, by how much % the consumption is increase so that the expenditure will decreased by 10%?
Quant...
I. 22x² - 97x + 105 = 0
II. 35y² - 61y + 24 = 0