Question
In an election two candidates participates. 20% voters
did not vote. 25% votes declared invalid and the winner get 80 % of the valid votes. If he win by 540 votes. Find the number of voting list.Solution
Total numbers of voters be 100. Numbers of voters who voted (80%) = 80 Number of valid votes = 80 *75/100=60 Winning candidate got 80% of valid votes = 80/100* 60 = 48 Looser got = 60 – 48 = 12 Difference between winning and losing candidates votes = 540 48 – 12 = 540 36 = 540 100 =540/36*100 = 1,500
In public service, "Accountability" implies being answerable to:
The concept of "Public Trust" in governance primarily implies that:
Cost control and cost reduction are very important for an enterprise. The cost can be controlled by management accountant through many ways like
An RTI applicant seeks the total number of disciplinary proceedings initiated against Group 'A' officers in a Ministry in the last five years. The Publi...
Who appoints the Chief Information Commissioner (CIC) of India?
The goals motivating entrepreneurial activity can include which of the following options?
A government officer is part of a committee evaluating tenders for a large project. His brother-in-law is the Director of one of the bidding companies b...
A public servant discovers that his subordinate has been manipulating project reports to show better performance. The subordinate is due for promotion. ...
The concept of "Public Trust" in governance implies that:
Which of the following is an internal factor that influences entrepreneurs?