Question
βRβ and βSβ started a business by investing Rs.
5,000 and Rs. 8,000 respectively. βxβ months later, they admitted βTβ as a partner who invested Rs. 6,000. If at the end of the year, the profit share of βRβ was Rs. 7,500 out of the total profit of Rs. 20,000, then find the value of βxβ.Solution
Let βTβ invested for βmβ months. So,
x = 12 β m Ratio of profit shares of βRβ, βSβ and βTβ
= (5000 Γ 12) : (8000 Γ 12) : (6000 Γ m) = 60 : 96 : 6m ATQ, 7500 / 20000 = 60 / (60 + 96 + 6m) 3 / 8 = 60 / (156 + 6m) 156 + 6m = 160 6m = 24 m = 4 So, x = 12 β 4 = 8
The sixth Kochi-Muziris Biennale will run for how many days and across how many venues?Β
The South India Natural Farming Summit, to be inaugurated by PM Modi, will be held in which city?Β
Recently Shri Narendra Singh Tomar inaugurated the first Greenfield Farm Machinery Plant of Mahindra & Mahindra at which of the following state?
In which year was the SAMRIDH scheme, aimed at accelerating startup growth, inaugurated?
FSSAI launched a licensing framework on the FoSCoS portal for which category of products?Β
How much liquidity did the RBI announce it would inject through OMO purchases of Government Securities?Β
Which Indian facility was designated as a Category A Rinderpest Holding Facility by WOAH and FAO?Β
What is the primary focus of the newly launched IBM Gen-AI Innovation Centre in Kochi?
Who defeated Magnus Carlsen in Norway Chess 2025 from a losing position?
What is the current policy repo rate as decided by the MPC (Aug 2025)?Β