Question
A and B started a partnership with the investment of Rs.
4000 and Rs. 6000. After 4 months, B decreased 40% of his investment and after the end of year A's profit is Rs.2000. Find the total profit.Solution
ATQ,
A invests Rs. 4000 for 12 months → 4000 × 12 = 48000 B invests Rs. 6000 for 4 months, then Rs. 3600 for 8 months (6000 × 4) + (3600 × 8) = 24000 + 28800 = 52800 Ratio of profit = A : B = 48000 : 52800 = 10 : 11 A's profit is Rs. 2000 → (10/21) × Total Profit = 2000 Total Profit = (2000 × 21) / 10 = Rs.4200
Which of the following physical quantities is scalar quantity ?
The S.I. unit of the electric flux is
How is the slope of the production possibility curve (PPC) described?
Among the following materials, which is not an insulator?
What is the SI unit for measuring electrical capacitance?
What is the pH of Urine ?
Panchayat was added to our constitution through which amendment?
The hormone related to drought tolerance is-
Which of the following liquids has the least density?
Which of the following wind is also known as “ICE HEATER?”