Question
Three partners, A, B, and C, invest Rs 12,000, Rs
15,000, and Rs 18,000 respectively in a business. After one year, the total profit generated is Rs 22,500. Since partner A is the managing partner and receives 20% of the total profit, how much profit will each partner receive individually?Solution
Total profit = 22,500 Amount A receives as a managing partner = 20% of 22,500 = 4,500 Remaining profit = 22,500 - 4,500 = 18,000 The remaining profit is distributed based on the capital ratio of A, B, and C: Ratio of their profit share = 12000: 15000: 18000 = 4: 5: 6 A's share of the remaining profit = 4/15 × 18000 = 4800 B's share of the remaining profit = 5/15 × 18000 = 6000 C's share of the remaining profit = 6/15 × 18000 = 7,200 Total received by A = 4,500 + 4,800 = 9,300 Total received by B = 6,000 Total received by C = 7,200
What is the purpose of a memory controller?
Which protocol is primarily used to send emails over the Internet?
Which protocol is used primarily to securely browse the web?
Unauthorized software copying is termed as:
Which type of network topology allows all nodes’ connection to a single hub through a cable?
Which of the following can create the largest printouts:
P2P is a ......... application architecture.
Which of the following statements(s) is/are true in respect of wireless technology?
P: Bluetooth is a wireless technology which can be used to co...
The main directory of a disk is called the .… directory.
_______ translates the semantic instructions developed by programmers into machine language.