Question
Two partners A and B invested Rs 70,000 and Rs 50,000
respectively in a business. Both the partners distribute 75% of the profit equally and distribute the rest 25% in proportion to their investments. If one partner received Rs 4,000 more than the other, find the total profit.Solution
Ratio of their investments (A’s : B’s)= = 70,000 : 50,000  = 7 : 5 Let  shares of A and B be 7x and 5x in 25% of the profit. ∴ 7 x - 5 x = 4,000  ⇒ 2x = 4,000 ∴ x =2,000 ∴ 25% of the total profit = 12 x = 12 × 2,000 = 24,000 ∴Total profit = (24000 ×100)/25  = Rs. 96,000
- How is N related to the wife of P?
How is H related to F?
Four of the following are alike in a certain way. Who among the following one does not belong to the group?
Introducing a woman, a man said, 'Her sister’s mother is the only daughter of my grandmother.' How is the man related to this woman? Â
What is the relation of E with respect to G?
How is O related to S?
How is K related to N?
There are only six members in a family. J is the only daughter of T. T is husband of U. R is the only daughter in law of U. K is the only son of his par...
Who among the following is definitely the son of B?
In a class of 40 students, Monika is 13th from the left and Rakesh is 32th from the right end. How many students are there between...