Question
A and B started a business by investing Rs.5000 and
Rs.8000 respectively. After 4 months A withdrew 40% of his investment. If at the end of the year, profit share of B is Rs.9600, then find the profit share of A.Solution
Initial investments A = 5000 B = 8000 A’s withdrawal after 4 months A withdraws 40% of 5000 = 2000 Remaining = 5000 – 2000 = 3000 So, First 4 months: A’s capital = 5000 Next 8 months: A’s capital = 3000 Capital × time (investment units) A = (5000 × 4) + (3000 × 8) = 20000 + 24000 = 44000 B = (8000 × 12) = 96000 Ratio (A : B) = 44000 : 96000 = 11 : 24 Profit division B’s share = 9600 corresponds to 24 parts. So 1 part = 9600 ÷ 24 = 400 A’s share = 11 parts = 11 × 400 = 4400 Hence, A’s profit share = Rs. 4400
Sea horse is unique in animals because of:
State Bank of India celebrated its Foundation Day on 01st July 2023, it was ________ foundation day of SBI.
BharatPe partnered with which GOI body for its mentorship program?
Who among the following has been appointed as the Chairman of the Central Board of Film Certification (CBFC) in August 2017 by the Ministry of Informati...
What is the percentage of Foreign Direct Investment (FDI) allowed in the space sector under the amended policy to attract potential foreign investors?
Who is the author of 'Early History of India'?
When was the Singh Sabha movement formed in Amritsar?
SIMBEX is a military exercise conducted between the defense forces of which of the following nations?
The provision of fundamental duties in the Indian Constitution is inspired by _______________.
Alha singing is a prominent genre of folk songs of some parts of: