Question
Mixture ‘A’ contains 80% acetone and rest 30
litres water. Mixture ‘B’ contains 72 litres acetone and rest 50% water. When two mixtures are mixed, then find the ratio of acetone to water in the resultant mixture.Solution
Quantity of water in mixture ‘A’ = 30 litres Total quantity of mixture ‘A’ = 30/0.2 = 150 litres Therefore, quantity of acetone in mixture ‘A’ = 150 – 30 = 120 litres Quantity of acetone in mixture ‘B’ = 72 litres Total quantity of mixture ‘B’ = 72/0.50 = 144 litres Quantity of water in mixture ‘B’ = 144 – 72 = 72 litres Therefore, quantity of acetone in resultant mixture = 144 + 72 = 192 litres Quantity of water in resultant mixture = 30 + 72 = 102 litres Required ratio = 192:102 = 32:17
When trying to access a URL, the following message is displayed on the browser:
Server; Error 403.
What could be the reason for the ...Which routing protocol is commonly used within an autonomous system (AS) to determine the best path for data packets?
An object that represents a useful model of a problem domain is which type of abstraction?
Deleting top element of stack?
What is a primary key in the context of the ER model?
Which component in the CPU is responsible for fetching instructions from memory and incrementing the program counter?
Which concurrency control technique allows a transaction to read uncommitted data?
In a typical instruction pipeline, which stage is responsible for fetching the next instruction from memory?
In a 2-to-1 multiplexer, how many select lines are required to choose between two data inputs?
What is the main purpose of a parser in a compiler?