📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A rectangular room is 9 m long and 7.5 m wide. Square

    tiles of side 0.5 m are used to cover the floor. How many tiles are required?
    A 225 Correct Answer Incorrect Answer
    B 270 Correct Answer Incorrect Answer
    C 265 Correct Answer Incorrect Answer
    D 220 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Area of room = 9 × 7.5 = 67.5 m² Area of one tile = 0.5 × 0.5 = 0.25 m² Number of tiles = Area of room / Area of one tile = 67.5 / 0.25 = 270 Answer: 270 tiles

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question