Question
Find the volume (in cm³) of a right circular cone whose
diameter is 30 cm and height is equal to the radius of a circle whose circumference is 110 cm. (Use π = 22/7)Solution
ATQ, Circumference of circle = 2 × π × radius
So, 2 × (22/7) × radius = 110
Or, radius = 17.5 cm
So, height of cone = 17.5 cm
Volume of cone = (1/3) × π × radius² × height
= (1/3) × (22/7) × 15² × 17.5
= 4,125 cm³
Which of the following reproduces using fission?
Which one of the following crops enriches nitrogen content in the soil?
A particle starts from rest and moves with uniform acceleration for 24 seconds. Let the distances covered during the first 8 seconds, the next 8 seconds...
In which part of the chloroplast does the light reaction occur?
The arrangement of leaves on stems or its branches is
Which of the following is a macronutrient?
A 5 V battery of negligible internal resistance is connected across a 190 V battery and a resistance of 37 Ω as shown in the figure. Find the value of...
The SI unit of work is:
What is the SI unit of force?