Question
Neha spends 22% of her salary on transport and one-fifth
on rent. She saves 60% of the remaining salary, which is Rs. 6960. What is Neha’s salary?Solution
Salary of Neha = 100x Amount spent on transport = 100 × 22/100 = 22x Amount spent on rent = 100x / 5 = 20x Remaining = 100x – 22x – 20x = 58x Savings = 58x × 60/100 = 34.8x 34.8x = 6960 x = 200 Salary = 100 × 200 = Rs. 20,000
Letter of credit is opened at the request of whom among the following?
What does the Core Current Asset (CCA) concept, introduced by the Tandon Committee , refer to?
As per the Large exposure framework, banks can have a maximum exposure up to 20% of ______, to a single borrower.
What is the rate of interest earned on CRR maintained by banks with RBI?
A person to whom financial debt has been legally assigned or transferred to, shall be termed in the Insolvency and Bankruptcy Code (IBC) in India as?
What is the maximum time frame within which MSMEs must file claims for delayed payments with the Facilitation Council? Â
Which global financial center has the largest number of financial institutions within its city limits?
Consider the following statements regarding economic survey 2022-23:
1.   India meets 60% of its edible oil demand through imports and sun...
Which of the following statements are true about the role of SEBI in regulating the Social Stock Exchange?
    I. SEBI oversees the regis...
As per the priority sector lending (PSL) norms as revised in March 2025, w hat is the total PSL target for Domestic Scheduled Commercial Banks (excludin...