Question
A boat takes 3 hours 45 minutes to cover 67.5 km in
downstream. The ratio of the speed of the boat in still water to the speed of the stream is 5:1. Find the speed of the boat while going upstream.Solution
ATQ, Speed of boat in downstream = 67.5 ÷ 3.75 = 18 km/h
Let speed of boat in still water and speed of stream be 5x km/h and x km/h
Ratio of downstream to upstream = (5x + x)/(5x – x) = 6x/4x = 3:2
Therefore, speed upstream = (18 × 2)/3 = 12 km/h
The Telecommunication Mobile Number Portability (9th Amendment) Regulations, 2024 came into force on July 1, 2024. Which organization released these reg...
According to the MSSRF heat-impact study, what percentage of women in high Heat Vulnerability Index districts reported health symptoms?Â
The Election Commission is organizing a _______ offline hackathon, Electhon 2023, to address critical issues in the electoral process being held at the ...
What is Hero MotoCorp's ambitious goal for water conservation by 2025?
Formation of a mountain is caused by which of the following forces?
“World Cancer Day” is observed in February?
______ state/UT has initiated an awareness programme for the growing, cultivation and processing of Aromatic plants.
________ has approved Rs 2,644.85 crore (USD 350 million) loan for India to help improve its urban services.
AS the part of India’s presidency of SCO, the B2B Conference & Expo along with National Arogya Summit was held in?
In which of the following years was the Muslim League formed?