Question
A boat can travel 18 km downstream in 2 hours and 12 km
upstream in 3 hours. What is the speed of the boat in still water?Solution
Speed downstream = Distance/Time = 18/2 = 9 km/hr Speed upstream = Distance/Time = 12/3 = 4 km/hr Speed of boat in still water = (Downstream speed + Upstream speed) / 2 = (9 + 4) / 2 = 13/2 = 6.5 km/hr Correct Option: a) 6.5 km/hr
Which day is celebrated as 'World Earth Day'?
India's Lovepreet Singh won a bronze in men's weight category in the Commonwealth Games 2022?
What is the initial corpus of the Agri-SURE fund unveiled by NABARD to promote innovation in agriculture and rural development?
During the ______ foreign exchange crisis, Indians transferred the gold reserve to the Bank of England to secure about 405 million loans.
Which district of Haryana is known as ‘Bowl of Rice’?
Which author won the Sahitya Akademi Yuva Puraskar for her memoir "Homeless: Growing up Lesbian and Dyslexic in India"?
As of July 2024, what position does India hold in the Henley Passport Index, providing visa-free or visa-on-arrival access to 58 countries?
What is the purpose of the Viability Gap Funding (VGF) scheme approved for offshore wind energy projects?
In a Strategic Disinvestment of Neelachal Ispat Nigam Limited (NINL) which company has acquired it for Rs 12,100 crore?
Central Government has allocated Rs 404 crore to ______ for medical infrastructure advancement under the Pradhan Mantri Ayushman Bharat Health Infrastru...