Question
The speed of a boat going upstream is 20% slower than
when it is traveling downstream. The boat travels 90 km in still water over a period of 4 hours. Calculate the time required for the boat to cover distances of 120 km upstream and 125 km downstream.Solution
Speed of the boat in still water = 90/4 = 22.5 km/h Let the speed of the stream = x km/h So according to question: 0.80 Γ (22.5 + x) = 22.5 β x 18 + 0.8x = 22.5 β x 1.8x = 4.5, x = 2.5 Upstream speed of the boat = 22.5 β 2.5 = 20 km/h Downstream speed of the boat = 22.5 + 2.5 = 25 km/h Time taken by the boat to cover 120 km upstream and 125 km downstream = 120/20 + 125/25 = 6 + 5 = 11 hours
Who lives immediate below J?
Which of the following statement is not true?
- Which box is the lightest?
Each of six teachers M, N, P, Q, S and I have their classes on six different days of a week starting from Monday and ending on Saturday of the same week...
In the given words, if the 3rd and 6th (from the left end) letters are exchanged and same is done with 4th and 9th...
Who among the following lives on the bottommost floor?
If Leonardo exchanges his position with Johnny, then what Leonardo having?
If D is related to Jaipur and G is related to Chennai in a certain way. Then, B is related to which of the following?
Who among the following person lives on the floor immediately above A?
Who among the following likes Zoology?