Question
The speed of the current is 80% lower than the boat's
speed in still water. The boat covers 120 km in still water in 8 hours. How long will it take for the boat to travel 96 km upstream?Solution
Speed of the boat in still water = 120 ÷ 8 = 15 km/h Speed of current = 15 X 0.2 = 3 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 15 - 3 = 12 km/hr Required time taken = 96 ÷ 12 = 8 hours
- The price of a product is increased by 20%, and a person decreases his consumption by 10%. Find the percentage increase or decrease in his expenditure.
A sum of Rs. 55,200 was divided between 'A' and 'B' such that the amount received by 'B' was 30% more than that by 'A'. If 'A' and 'B' spent 10% and 25...
The price of a car increased by 5% while its sales decreased by 16%. What is the percentage change in the total revenue?
A trader sells pulses at a 28% profit and uses weights 20% less than the actual measure. Find his gain percentage.
Ajay secured 30% in an exam but fell short of the passing mark by 60 marks, whereas Bijay scored 55% and exceeded the passing mark by 90 marks. Determin...
A fruit seller has a certain number of apples of which 10% are rotten. He sells 91% of the remainder and then 405 apples are left. How many apples he bo...
Archers 'A' and 'B' take aim at a target. if the probability of 'A' hitting the target is 90% and of 'B' missing the target is 90% what is the probablit...
One fourth of one third of two fifth of a number is 15. What will be 40% of that number
...The price of an article is increased by 25%. By what percentage should the new price be reduced to get back the original price?
Monthly income of A is Rs. 12000 and he saves 44% of his monthly income. If monthly expenditure of A is decreased by 35% while his monthly savings is in...