Question
The speed of a boat in still water is 40% higher than
the speed of the stream. The boat takes 4 hours to travel 96 km downstream. If the boat's speed in still water is decreased by (100/7)% , determine the distance the boat can cover upstream in 6 hours.Solution
ATQ, Let the speed of the stream be '10p' km/h. So, the speed of the boat in still water = 1.4 × 10p = '14p' km/h. According to the question, 14p + 10p = 96/4 Or, 24p = 24 Thus, 'p' = 1. The speed of the stream = 10p = 10 km/h. Now, the reduced speed of the boat in still water = 14p × (6/7) = 12 km/h. Therefore, the required distance = (12 - 10) × 6 = 12 km.
According to the Food and Agriculture Organization (FAO), India is the largest producer of ________?
In 2021, who among the following was awarded the 12th Kalasagar Awards for exemplary contribution to the field of Mohiniyattam?
The fundamental duties were added in the Indian Constitution on the recommendation of the:
Which of the following statement is correct regarding climate of Indian subcontinent?
A. The climate of North India remains similar throughout th...
Piyush Goyal is the minister of Railways as well as of which ministry?
Twenty five percent of the land revenue collected by Marathas in the Deccan was called_____.
Who was conferred with the Tansen Samman 2020 by Madhya Pradesh government in January 2021?
The National Investigation Agency (NIA) was established after which major event?Â
Which of the statements are correct in regards to Priority Sector Lendings (PSL):
1.   Agriculture, Micro, Small and Medium Enterprises, H...
Identify the INCORRECTLY matched pair(s) of the British Governor-Generals of India and the events with which they are associated.
i) Lord Dalhous...